Consumul de droguri atât clasice cât și cele cunoscute drept ”legale”, acestea din urmă fiind de multe ori niște substanțe mult mai otrăvitoare decât cele clasice, s-a extins foarte tare și în rândul minorilor din România.
Acest lucru rezultă din numărul tot mai mare de dosare cu droguri instrumentate de procurorii DIICOT în care sunt implicați minori.
Newsonline.ro a studiat un dosar încheiat recent cu un acord de recunoaștere a vinovăției pentru acuzația de efectuare de operațiuni cu produse susceptibile a avea efecte psihoactive, de procurorii DIICOT cu un minor de 16 din București.
În urma acordului de recunoaștere Tribunalul București a validat decizia de a ”aplica inculpatului minor ###### ######-####### măsura educativă a supravegherii pe o durată de 6 luni pentru săvîrșirea a 3 [trei] infracțiuni de efectuare de operațiuni cu produse susceptibile a avea efecte psihoactive, fără a deține autorizația prevăzută de lege”
Potrivit Codului penal măsura educativă a supravegherii constă în controlarea și îndrumarea minorului în cadrul programului său zilnic, sub coordonarea serviciului de probațiune
În lipsa unor mijloace legale de constrângere din partea anchetatorilor, puștiul de 16 ani și-a permis să spună la DIICOT că nu vrea să spună cui vindea acele droguri ”legale”.
„Arăt că faptele pentru care sunt cercetat sunt adevărate. Nu doresc să spun pentru cine vindeam. Din banii pe care îi câștigam din vânzare, mai cheltuiam pentru mine, pentru mâncare sau haine și îmi asiguram și consumul meu de legale”, a declarat minorul în fața anchetatorilor.
Mai mult, din declarația acestuia rezultă și ce efecte au asupra consumatorilor ”legalele”.
„Nu știu mare lucru despre aceste substanțe, în sensul că nu știu exact ce conțin. Știu doar că li se spune legale. Pentru mine, aveau efectul de a mă ține treaz. Știu că unii aveau impresia că vedeau șobolani și toate prostiile, dar mie nu mi-au produs acest efect”, a mai spus minorul în fața procurorilor DIICOT, conform documentelor deținute de newsonline.ro
Relevante despre viitorul acestui minor ar putea să fie concluziile Serviciului de Probațiune, conform datelor de la dosar: ”În cauză, Serviciul de Probațiune București a întocmit referatul de evaluare nr. 3696/SP/C/26.1.2023, prin care consilierul de probațiune a concluzionat că „suntem rezervați în a emite recomandări privind posibilitățile de îndreptare a comportamentului inculpatului și lăsăm la latitudinea instanțe să dispune măsurile considerate oportune în acest sens”.
Noua șefă a DIICOT s-a întâlnit cu ministrul Educației pe problema elevilor consumatori de droguri
Ministrul Educației, Ligia Deca, s-a întâlnit zilele trecute cu noul procuror șef DIICOT, Alina Albu, pe subiectul elevilor consumatori de droguri.
Ligia Deca și Alina Albu
”Prevenția este unul dintre pilonii principali pe care ne vom concentra, iar DIICOT va fi un partener de nădejde în această privință. De asemenea, am stabilit, împreună cu procurorul-șef Alina Albu, să existe o informare reciprocă, la nivel instituțional, atunci când avem cunoștință de infracțiuni comise în perimetrul școlar – de exemplu cazuri de consum de droguri. La nivelul Ministerului Educației, avem deja măsuri adoptate în acest sens, însă noi pași urmează a fi parcurși. În paralel, am menționat și reformele incluse în pachetul de Legi ale educației pentru întărirea siguranței în unitățile de învățământ. Voi face tot ce ține de mine pentru a mă asigura că elevii se vor dezvolta într-un mediu sigur și sănătos!”, se arată în mesajul publicat de Ligia Deca.